Jak wybrać przedszkole?

Jak wybrać przedszkole? Które będzie najlepszym miejscem dla mojego dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Z poniższym planem analiza ofert przedszkoli powinna być łatwiejsza.

Przyjrzyj się po kolei tym 7 punktom.

1. WIZJA PRZEDSZKOLA

Jaki cel stawia sobie przedszkole? Czy ten cel jest zgodny z tym czego chcesz dla swojego dziecka?
Co jest priorytetem – dobra zabawa teraz czy osiągnięcia w przyszłości, miłe spędzanie czasu czy rozwój i który jego obszar jest najbardziej podkreślany?
W każdym przedszkolu są te wszystkie elementy, jednak ich proporcje znacznie się różnią, tak jak potrzeby rodziców – wybierz taką placówkę, która Ci odpowiada, albo taką, która przekona Cię do swojego podejścia. 
Ja polecam miejsca, które skupiają się na rozwoju samodzielności, relacji społecznych i obszarze emocjonalnym. W przedszkolu jest na to czas, w szkole już akcenty rozłożone są inaczej.
Jeśli dziecko nauczy się w przedszkolu wkładać wysiłek, radzić sobie z frustracją, nauczy się, że świat jest ciekawy i warto go poznawać, to jest znacznie większa szansa, że poradzi sobie nie tylko z nauką w szkole, ale i z życiem. 

2. PODEJŚCIE WYCHOWAWCZE 

Jak placówka radzi sobie z konfliktami, wycofaniem, agresją, płaczem przy rozstaniu itp. Czy dzieci uczestniczą w zajęciach, czy mogą się w tym czasie bawić? Czy nauczyciele czekają, aż dziecko samo zdecyduje, że coś chce robić, czy zachęcają je do tego i w jaki sposób? 

Czy w przedszkolu panuje wspólne podejście, czy raczej każdy nauczyciel radzi sobie po swojemu? Może wychowawcy opierają się na sprawdzonych metodach, albo książkach? Wtedy łatwiej dowiedzieć się, na czym to polega i  czy tak właśnie chcemy, aby wychowywane było nasze dziecko. Nawet jeśli na stronie jest podana metoda, albo książka na której przedszkole się opiera, warto dopytać o podejście w konkretnych sytuacjach, ponieważ interpretacja metod nie wszędzie jest taka sama. 

Niezmiernie ważny jest też cel, który za tym stoi. 

3. KADRA

Ilość nauczycieli w grupie to nie wszystko. Ważne jest jacy są ci nauczyciele – możesz ich poznać przychodząc z wizytą do placówki i zobaczyć, czy są to ludzie życzliwi, otwarci, uśmiechnięci, wzbudzający zaufanie. Dobrze jest, aby w placówce byli także specjaliści jak pedagog specjalny / terapeuta pedagogiczny, logopeda, psycholog. W okresie przedszkolnym czasem ujawniają się zaburzenia rozwoju, część dzieci ma trudności związane z np. narodzinami rodzeństwa, rozwodem itp. Wsparcie specjalisty z placówki, który zna dziecko i spędza z nim czas może być nieocenione.

4. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

Czy i w jaki sposób nauczyciele przekazują informacje o dziecku na bieżąco?
Czy przeprowadzane są obserwacje pedagogiczne dziecka i omawiane z rodzicami
Czy rodzice mogą uczestniczyć w życiu przedszkola i w jakiej formie? 

Czy przedszkole jest otwarte na współpracę, chętne do przekazywania także trudnych informacji i wspólnego rozwiązywania problemów?Te kontakty są niezmiernie ważne. Dzięki nim można poznać się lepiej, nabrać zaufania, znaleźć wspólnie rozwiązania, dzielić się wiedzą na temat dziecka i ujednolicać podejście. Wszystko to ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie dziecka i na długofalowe skutki. 

5. PLAN DNIA

Jakie przede wszystkim umiejętności kształtuje to miejsce? 

Jakie są zajęcia i w jakich proporcjach?
Czy placówka skupia się na uczeniu języków? Czy może na rozwoju społecznym, fizycznym i emocjonalnym – obszarach, które warto rozwijać jak najwcześniej, a na które w szkole będzie już dużo mniej czasu. 
Dwujęzyczne przedszkole może być przydatne dla dziecka, które np. wkrótce wyprowadza się z rodzicami za granicę, ale w innym przypadku, dziecko zdąży się nauczyć języka obcego w szkole. Przedszkole może dać mu podstawy i to wystarczy. 

Na pierwszym etapie edukacji powinien być czas na rozwijanie takich umiejętności jak: samodzielność, dobra komunikacja we własnym języku, umiejętność współpracy, rozwiązywania konfliktów, rozpoznawanie emocji, ćwiczenie wytrwałości, radzenia sobie z frustracją itd. Wszystko to bardzo pomoże w przyszłości, nie tylko w nauce języków obcych 🙂

Sposób prowadzenia zajęć. 

Przedszkola realizują podstawę programową wychowania przedszkolnego w różny sposób. U nas zajęcia odbywają się metodą projektów i jeśli znajdziecie miejsce, które też jej używa, to serdecznie polecam. No, chyba, że nie chcecie później w domu słuchać zbyt wielu pytań 🙂 Maluchy (i nie tylko one) najlepiej uczą się z własnych doświadczeń, a metoda projektów głównie na nich się opiera. Jest doskonałą i skuteczną metodą zdobywania wiedzy. Dzieci badają, próbują, sprawdzają, szukają odpowiedzi, są aktywne i coraz bardziej samodzielne. Dzięki temu uczą się więcej i chętniej. 

Czas na zabawę dowolną. 

Ile jest czasu tak zwanego „wolnego” na zabawę. To właśnie wtedy maluchy bardzo dużo się uczą. Przede wszystkim relacji z innymi, rozwiązywania konfliktów, współpracy. Wiele badań dowiodło, że to głównie dobre relacje sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.

Aby przedszkolaki w pełni korzystały z czasu wolnego, potrzebnym im jest nauczyciel, który pomoże wyjść z konta nieśmiałemu dziecku, albo postawi granicę temu, z którym inni sami nie potrafią sobie poradzić. Dobry nauczyciel nie będzie jednak rozwiązywał wszystkich problemów za dzieci, raczej pomoże w razie kryzysu i pokaże jak samemu można sobie poradzić. Dzięki temu przedszkolaki będą rozwijały samodzielność i pewność siebie, zamiast wciąż wołać „Proszę Paniiiiii, bo on…”

Czasu na odpoczynek. 

Obowiązkowe leżakowanie pamiętam, jako przedszkolny koszmar. Dziś także są dzieci, które nie potrzebują spać w dzień, ale są też takie, które chętnie skorzystają z takiej możliwości. Dlatego leżakowanie tak, ale jako opcja a nie obowiązek. A czas na odpoczynek przy czytaniu książeczek dobry dla każdego!

Ważne jest także, ile zaplanowano czasu na podwórko oraz w jakich sytuacjach przedszkolaki nie wychodzą na dwór.

6. ORGANIZACJA

Ważne oczywiście są także takie „techniczne szczegóły” jak: godziny pracy przedszkola, przerwy w funkcjonowaniu: wakacyjne i świąteczne, opłaty, możliwość zamawiania diety dla alergika, ilość dzieci i nauczycieli w grupie, własny plac zabaw. 

Kiedy przedszkole ma własny plac zabaw, to dzieci częściej z niego korzystają, także  popołudniami i stamtąd mogą ich odbierać rodzice. 

Mniejsza grupa i więcej nauczycieli oznacza, że dziecko będzie miało więcej uwagi i  wsparcia w razie potrzeby. Ale tu jak wszędzie ważny jest złoty środek 🙂

Reszta, to sprawy jasne i zależne od indywidualnych potrzeb.  

7. ADAPTACJA

Adaptacja to tylko pierwszy etap, ale niezwykle ważny.

Dobrze zorganizowana sprawia, że dziecko stopniowo oswaja nowe środowisko. Opiekun, który z nim przebywa ma czas poznać nauczycieli i zobaczyć jak maluch sobie radzi.

Najlepiej działa indywidualne zaplanowanie tych pierwszych dni. Bo każde dziecko jest inne, ma inne doświadczenia i potrzeby. 

Dopytaj czy można być z dzieckiem w sali, jak długo, czy ktoś pomoże Ci w tym procesie. 

Na pewno nie polecam przyprowadzenia dziecka do obcego miejsca i zostawienia go tam od razu na 8 godzin samego. To tak, jakbyś Ty wylądował/-a w nowej pracy w Chinach nie wiedząc jakie są zwyczaje, czego się od ciebie oczekuje i nie znając języka (wiele trzylatków jeszcze słabo mówi). Nie funduj tego swojemu dziecku. Weź urlop, przychodź na zmianę z drugim rodzicem, umów babcię, zrób coś, aby dać debiutantowi wsparcie. Naprawdę warto.  

Wiele tych rzeczy, o których piszę możesz wyczytać ze stron przedszkoli, ale zawsze warto potem umówić się na SPOTKANIE. 

Wtedy będzie możliwość porozmawiania z dyrektorem, zobaczenia, jaki klimat panuje w wybranym miejscu.

  • Jak zachowują się dzieci?
  • Czy nauczyciele wyglądają sympatycznie? 
  • Czy  w sali jest ciepło, miło i komfortowo? 
  • Czy na ścianach wiszą prace dzieci? Jak wyglądają?
  • czy przedszkole ma własny plac zabaw,
  • a każda sala bezpośredni dostęp do toalety?

Trzymam kciuki, za Twój wybór. Oby były dobry dla Twojego dziecka i dla Ciebie.

Powodzenia!

Powiązane posty

Tutaj znajdziecie polecane przez nas posty, które uzupełniają lub łączą się w pewien sposób z tematyką postu powyżej.

19 maja 2022

Nie chce iść do przedszkola, płacze. Co robić?

Znowu wrzesień. Debiuty przedszkolne i powroty z wakacji. Wiele radosnych. Ale nie wszystkie.  Twoje dziecko także protestuje i nie chce iść do przedszkola.  Co możesz zrobić? Zostawiać dziecko płaczące? Porozmawiać z rodzicami Julki, żeby dała spokój Frankowi? Zrobić awanturę pani Oli za ten obiad? Zrezygnować z przedszkola, czy je zmienić? Mimo, że trudno zachować spokój, […]
kliknij, żeby przeczytać więcej
17 kwietnia 2022

Jak odpieluchować dziecko?

Nasze mamy sadzały nas na nocniki bardzo wcześnie. Nie potrafiąc się utrzymać w pionie, obłożeni poduszkami tkwiliśmy na nim jak na tronie. Dzisiejsze dzieci biegają z pieluchą do trzeciego roku życia, a czasem i dłużej. Jak odpieluchować dziecko?  Po staremu, czyli jak najszybciej, czy czekać, aż samo powie, że „pielucha be”? A może istnieje inna droga? […]
kliknij, żeby przeczytać więcej

Dołącz do naszej społeczności

Bądź na bieżąco. Czytaj naszego bloga i poszerzaj horyzonty.

czytaj